Перейти до основного вмісту

Ти нікому нічим не зобов'язаний, окрім своєї дитини?

Днями з цікавості зайшла на чоловічий форум і побачила там крик про допомогу одного молодого тата й чоловіка.

Пише, що дружина, яка саме сидить у декреті з однорічним сином, постійно дістає його через нестачу грошей, кредити, у які сам же й уліз, відсутність власного житла і т. д. Дитину він любить, з жінкою сваритися не хоче, але терпіти далі немає снаги. Тут, звичайно, суть не в тому, хто має рацію - з однаковою шаленістю можна доводити протилежне. Мене зачепила фраза однієї двадцятидворічної дружини, яка заявила у відповідь, що от вона, між іншим, зовсім не така: у чоловіка грошей не просить, останню "шмотку" собі купила років зо два тому, сама вона в господарстві нуляча (тому, мовляв, усе справедливо) і взагалі живуть вони прекрасно. А її чоловік просив передати тому "знедоленому" хлопцю (вочевидь, заглянув у монітор через плече дружини, стоячи в нею за спиною і дожовуючи саморобний напівхолостяцький бутерброд), що "хай твоя баба іде працює! ти нікому нічим не зобов'язаний, окрім своєї дитини". Сказав - як відрізав. Учасники обговорення підтакнули, і це мене якось невиразно збентежило.
 
Ці слова вже кілька днів не виходить із голови. Тобто як це нікому і нічим? Такий розклад - абсолютна безвихідь у стосунках. Я тобі не зобов'язаний бути підтримкою, доки ти сидиш у декреті, розповідати, де я, з ким і коли мене чекати, допомагати тобі й підбадьорювати, якщо тобі важко поєднувати догляд за дитиною і господарство або роботу і сім'ю. А я тобі не зобов'язана готувати, тримати дім у чистоті й створювати в ньому затишок, бути красивою, вірною тобі, не зобов'язана тебе слухати і з тобою говорити, не зобов'язана ввічливо сміятися з пласких жартів твоїх друзяк і не зобов'язана втішати, коли в тебе будуть сльози на кілочку. Усе в нас заради дитини. Ми зобов'язані були одружитися заради неї, тепер зобов'язані скніти разом заради неї, з плином часу все більше її ненавидячи. Уже не сім'я, а три точки, через які проведено дві площини, що перетнулися, але не змогли стати єдиним. Життя в сухій геометрії, без співчуття і вдячності.
 
Саме вдячність, мені здається, ключова. Але де росте ця квітка - хтозна. У довесільну пору її знайти дуже легко - дякую, що прийняла мою пропозицію, що захоплюєшся мною, наче я дійсно, як ти запевняєш, супермен, і що не запитуєш, чи зміг би теоретично прогодувати сім'ю на два роти і хоча б один ротик. Дякую, що зводив у кіно, подарував квіти, зробив пропозицію, дякую, за незабутнє весілля, де я, можливо вперше і останнє була королевою.  Потім неосяжне взаємне дякую за це велике маленьке чудо в пелюшках. І... апетити ростуть, а що величніше я можу для тебе зробити?.. Безсилля. Дружина все чогось вимагає: то квартиру, то машину, то - абстрактно - уваги (їй хочеться відновити в собі вдячність чоловікові). Чоловік вимагає нічого від нього не вимагати і дати йому спокій - відчуває, що, можливо, якийсь час залишатиметься в стані вдячності.
 
Однак це все не те.
 
Тут явно якесь замкнене коло, а значить, вихід із нього в іншій площині, у яку мають перейти обоє. І якщо вони не здаються, по виході знову потрапляють у коло, але з іншою закономірністю. Там дякують не одне одному за квартири, машини, обід із трьох страв і невтручання у суперменівські справи. А комусь чи чомусь іншому за те, що день прожитий, ніч тиха, на очах тепла втома, за вікном світає, малюк прокинувся і посміхнувся, чоловік прокинувся і не посміхнувся, але пішов поставив чайник на плиту, і по квартирі попливло таке затишне свистіння, що захотілося в душі комусь за це подякувати. Що є, кого чекати, про що турбуватися, з ким помиритися. Що в голові більше не сидять еталонні сім'ї.

Але це вже після мішка солі. Одним махом шкідливо. Треба потроху вчитися, а навчання не буває без думання, думання - без уваги. Коли ж хтось один опиняється для нас у фокусі всесвіту ("ти нікому нічим не зобов'язаний, окрім своєї дитини"), увесь всесвіт довкола зникає, розпливається, наче крім вас двох на каруселі більше нічого не існує. І тоді сама центральна роль втрачає сенс. Дитина стоїть у точці О порожнечі і запитально чекає, доки покажеш їй доріжку, а в тебе голова ніяк не перестає паморочитися.

Дак оце таке.
 
 
 
 
 

Популярні дописи з цього блогу

7 способів знайти час для себе молодій матусі

        Звісно, я теж чула історії про матусь, які не знають, чим себе зайняти, сидячи в декреті.      Вони печуть, вишивають, в'яжуть, читають, дивляться телек або просто лежать на дивані і не можуть дочекатися, коли малюк уже прокинеться і дасть їм роботу.       Але немало й таких молодих мам, які почуваються гірше вичавленого лимона, ледве доповзаючи ввечері до ліжка. Дитині не спиться - то кольки мучають, то газонокосарку ввімкнули під вікном, то чоловік хропе, то кіт шкребеться і кричить, і всі нервують і ходять навшпиньки, вигадують особливі способи відчиняти й зачиняти двері, повертати ключ, змивати в туалеті і застібати кнопки й блискавки, ще більше привчаючи дитину спати в нереалістичній тиші.        На тлі всього цього часто почуваєшся ніким - пристроєм для догляду за немовлям, у якого є лише обов'язки і немає права відвести душу хоча б...

Колядка

Давно хотіла скласти колядку й щедрівку для доні, але якось не йшло. А це взяло й вийшло посеред ночі )). Правда, для доні вона трохи задоросла, але, може, як підросте, уподобає і захоче вивчити - хтозна. Представляю і на Ваш суд. Колядко, моя пісенько, в цю хату залети, Людей осяй в ній радістю, замети розмети І розкажи їм звісточку про благодать Різдва, Про віру, що єднає нас і справджує дива. Лети, весела пісенько, та не забудь малят Бажай їм подаруночків до цих веселих свят. А матінки і таточка, бабуні й дідусі В пошані і у злагоді живуть нехай усі. Лети, колядко радісна, хай буде на столі М'який буханець хлібчика із запахом ріллі, І на весь рік наснаги добрим людям залиши Про чистоту подбати у світлиці і душі. А ще, дзвінка колядочко, утіш усі серця, У горі і у радості хай згадують Отця, І Сина, і Святаго Духа. Всі, з усіх усюд Хай з миром і удячністю молитви вознесуть. Ю. Козир

Дім і вогнище

І все ж законодавець він. Відповідальність, яка лежить на ній, перебільшена. "Чоловік голова, а жінка - шия". "Жінка - душа родини". Соціальні ролі, які передбачаються для чоловіка і жінки, цілком правильні на рівні слів, але, здається, ми майже втратили їх сенс. Коли в нашій культурі описують ідеальний шлюб, то чоловік - ініціатор, а жінка підтримує ініціативу (як шия голову, як ребра тулуб). Він будує дім, вона зберігає в ньому тепло. Вона в нього за спиною, як за стіною. Ставленнядо цього стереотипу неоднозначне. Мені очевидно, що він золотий. Але акценти. Я люблю коментарі в соцмережах до "постів мудрості". Людям кортить переплюнути одне одного у життєвому досвіді. Хоча потім з цього досвіду все одно робляться неоригінальні висновки: або "це дійсно так", або "це неправильно", або "люди різні". І я така. І от прийшов день, коли ці слова (що чоловік ініціює, а жінка підтримує) здалися мені непростими.