Перейти до основного вмісту

Я не така мама, як усі: від почуття провини до мавпування


we are different | ми різні
Image courtesy of Dino De Luca
at FreeDigitalPhotos.net
     Фільтрувати інформацію стало надзвичайно складно - її через край. Не встигаєш відокремлювати зовнішні голоси від внутрішнього. Чужі погляди, прагнення вважаєш своїми, а свої недоліки, страхи переносиш на інших. Більше тривожишся, частіше розчаровуєшся й усе сильніше відчуваєш незрозумілу провину. 
 

     Таке почуття виникло у мене, коли Яблучко ще не з'явилася на світ, але я вже шерстила форуми й усілякі сайти про виховання, щоб підкуватися. Сьогодні, усвідомивши руйнівну силу таких знань, принципово не заходжу на форуми. Просто відчуваю, ніби це якась трясовина. Я не знаю, хто ті жінки, і коли вони встигають писати сотні, а то й тисячі коментарів. Якщо це просто їхній заробіток - то, швидше за все, їм однаково, про що писати. Якщо гіперактивні відвідувачі-писаки - то навряд чи розумні люди. 
 
     Тривога з'являється, коли починаєш приміряти їхній досвід на себе (а це відбувається неминуче), особливо, ще не маючи достатньо власного. Коли думаєш: їм усім є чим похвалитися, а чим можу похвалитися я? І розумієш, що нічого видатного, на відміну від НИХ УСІХ, ти не робиш. Це тонка технологія, яка змушує змагатися за звання найкращої мами-грудної-годувальниці, купувати  непотрібні й навіть шкідливі іноді примочки, ходити на курси професійного одягання підгузків, опановувати методики раннього розвитку, щоб потім не сказали, що це через тебе дитина
виросла неповноцінною.
   
     Мені здається, найгірше, що може робити мама - це у стосунках із дітьми, їх вихованні мотивуватися не реалізацією своїх можливостей, а самоствердженням у чиїхось очах, і, тим паче, страхом. 
 
     Це помітно на дитячому майданчику: "Не катайся так на гойдалці! Роби, як дівчинка!"; у магазині: "Відійди, ти що, не бачиш, що там дядя?"; у черзі до лікаря: "Не плач! Он усі дітки з тебе сміються!"; коли на кожному кроці мама осмикує й вибачається за дитину.
Найбільш добросовісні муштрують вдома - починають із усіляких карточок Домана, іграшок Монтессорі, дресирують читати з першого року життя, впихаючи в маленькі голови інформацію, яку маля ще не здатне опрацювати. Заради чого? Щоб втамувати своє почуття провини? Чи вірите Ви, що це дійсно зробить  дитину щасливою? Я ні.

     Ми не винні в тому, що не схожі на інших. У нас не обов'язково має бути 36,6 та 120 на 80, щоб добре почуватися. Краще втілювати в життя свою творчість, а не творчість професорів-психологів, дати дитині самій придумувати ігри та іграшки, а не скуповувати дерев'яні кубики та молоточки. 

     Словом, почуття провини руйнує в людині творче начало і пробуджує мавпувальне. Але ж навіть, якщо ми, батьки, так і залишимося мавпами, то принаймні дітям маємо дати шанс вирости людьми.


  

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

7 способів знайти час для себе молодій матусі

        Звісно, я теж чула історії про матусь, які не знають, чим себе зайняти, сидячи в декреті.      Вони печуть, вишивають, в'яжуть, читають, дивляться телек або просто лежать на дивані і не можуть дочекатися, коли малюк уже прокинеться і дасть їм роботу.       Але немало й таких молодих мам, які почуваються гірше вичавленого лимона, ледве доповзаючи ввечері до ліжка. Дитині не спиться - то кольки мучають, то газонокосарку ввімкнули під вікном, то чоловік хропе, то кіт шкребеться і кричить, і всі нервують і ходять навшпиньки, вигадують особливі способи відчиняти й зачиняти двері, повертати ключ, змивати в туалеті і застібати кнопки й блискавки, ще більше привчаючи дитину спати в нереалістичній тиші.        На тлі всього цього часто почуваєшся ніким - пристроєм для догляду за немовлям, у якого є лише обов'язки і немає права відвести душу хоча б...

Колядка

Давно хотіла скласти колядку й щедрівку для доні, але якось не йшло. А це взяло й вийшло посеред ночі )). Правда, для доні вона трохи задоросла, але, може, як підросте, уподобає і захоче вивчити - хтозна. Представляю і на Ваш суд. Колядко, моя пісенько, в цю хату залети, Людей осяй в ній радістю, замети розмети І розкажи їм звісточку про благодать Різдва, Про віру, що єднає нас і справджує дива. Лети, весела пісенько, та не забудь малят Бажай їм подаруночків до цих веселих свят. А матінки і таточка, бабуні й дідусі В пошані і у злагоді живуть нехай усі. Лети, колядко радісна, хай буде на столі М'який буханець хлібчика із запахом ріллі, І на весь рік наснаги добрим людям залиши Про чистоту подбати у світлиці і душі. А ще, дзвінка колядочко, утіш усі серця, У горі і у радості хай згадують Отця, І Сина, і Святаго Духа. Всі, з усіх усюд Хай з миром і удячністю молитви вознесуть. Ю. Козир

Дім і вогнище

І все ж законодавець він. Відповідальність, яка лежить на ній, перебільшена. "Чоловік голова, а жінка - шия". "Жінка - душа родини". Соціальні ролі, які передбачаються для чоловіка і жінки, цілком правильні на рівні слів, але, здається, ми майже втратили їх сенс. Коли в нашій культурі описують ідеальний шлюб, то чоловік - ініціатор, а жінка підтримує ініціативу (як шия голову, як ребра тулуб). Він будує дім, вона зберігає в ньому тепло. Вона в нього за спиною, як за стіною. Ставленнядо цього стереотипу неоднозначне. Мені очевидно, що він золотий. Але акценти. Я люблю коментарі в соцмережах до "постів мудрості". Людям кортить переплюнути одне одного у життєвому досвіді. Хоча потім з цього досвіду все одно робляться неоригінальні висновки: або "це дійсно так", або "це неправильно", або "люди різні". І я така. І от прийшов день, коли ці слова (що чоловік ініціює, а жінка підтримує) здалися мені непростими.